Moćni čaj od matičnjaka, poznat još kao čaj od melise koristi se još od davnog perioda, a mnogi ga nazivaju “eliksirom života”. Spravlja se od listova koji sadrže vitamin C, beta karoten te bakar i stoga pružaju određena ljekovita svojstva.
U nastavku članka pročitajte za što je koristan čaj od matičnjaka te kako ga pripraviti.
Matičnjak ili melisa (lat. Melissa officinalis) je zeljasta biljka uspravne stabljike, nazubljenih jajastih listova i ružičastih sitnih cvjetova. Rasprostranjena je na području Europe i zapadne Azije, a često raste i bez sadnje.
Čaj od matičnjaka se najčešće pravi od listova, koji se beru prije cvjetanja, a koji se mogu koristiti i za pripremanje salata, juha i ostalih jela.
Menta i matičnjak – razlika
Razlika između mente i melise je prije svega u veličini listova samih biljaka. Matičnjak je uglavnom veći od mente, a listovi su mu širi te pomalo oblikovani u obliku srca.
Menta ili paprena metvica većinom ima manje listiće. Također, boja listova matičnjaka djeluje pomalo izblijedjelo dok je menta uvijek jarko zelene boje.
Protrljajte listiće ovih biljaka između palca i kažiprsta. Miris mente je nepobjedivo nalik pepermintu dok je miris matičnjaka nešto teži i može se osjetiti dašak limunovog mirisa.
Matičnjak može uvelike utjecati na kvalitetu našeg sna pa se zato često preporučuje kao prirodni lijek za ublaženje simptoma:
- nesanice,
- anksioznosti,
- depresije,
- napetosti.
- Svojim umirujućim svojstvima također pomaže i kod simptoma kao što su nadutost i problemi s probavom.
Čaj od matičnjaka pozitivno djeluje na imunitet, a ekstrakt matičnjaka se lokalno može primijeniti kod liječenja herpesa na usni.
Njegova iznimna ljekovita svojstva pružaju još mnoge zdravstvene dobrobiti kao što su:
- liječenje glavobolje,
- snižavanje visoke tjelesne temperature,
- ublažavanje mučnine,
- povećanje koncentracije.
Čaj od matičnjaka – priprema
Priprema čaja od matičnjaka je vrlo jednostavna i upravo zbog toga bi se on svakako trebao naći u vašoj kuhinji. Čaj od matičnjaka vrlo rijetko uzrokuje nuspojave, pa je zato posebno koristan i za djecu.
Jednostavno jednu žlicu suhog lišća matičnjaka prelijte s dva decilitra kipuće vode, ostavite da odstoji par minuta, a zatim uživajte u njegovom opojnom mirisu i okusu.
Tinktura od matičnjaka – recept
Tinktura od matičnjaka se pravi na lagan način:
Za ubrani matičnjak pripremite malo širu teglu. Dvije trećine teglice neka bude ispunjeno matičnjakom.
Matičnjak u teglici je potrebno preliti s 50% rakijom te odložiti na tamno mjesto da odstoji najmanje tri tjedna. Povremeno možete promućkati teglicu.
Nakon tri tjedna, procijedite smjesu i sipajte u tamne bočice. Tinktura matičnjaka je spremna za upotrebu.
Tinkturu matičnjaka možete piti, koristiti kao čaj te dodavati u losione, gelove, kreme, meleme. Iako je tinktura matičnjaka bezopasna, s njom ne treba pretjerivati jer u velikim količinama snižava broj otkucaja srca, omamljuje i snižava krvni tlak.
Pripravke od matičnjaka ne bi trebale koristiti trudnice i dojilje, a kronični bolesnici bi se trebali konzultirati sa doktorom prije korištenja.
Izvor: krenizdravo.dnevnik.hr